AKP emeklileri oyaladı, MHP çözümü buldu: Su-simit satın

Büyük çoğunluğu 10 bin TL’lik en düşük emekli maaşı ile yaşamaya çalışan yaklaşık 16 milyon emekli, iktidardan zam bekliyor. Emeklinin isyanı kimi zaman eylemlerde kimi zaman kuyruklarda dile getiriliyor. Ancak iktidar, sandığa son virajda emeklinin beklediği adımı atmadığı gibi tuhaf açıklamalarla adeta dalga geçiyor.

AKP’DEN TEZAT AÇIKLAMALAR

Son olarak hafta sonu Erdoğan’ın mitingleri öncesinde AKP tarafından bir beklenti yaratıldı. AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Cumhurbaşkanımızın bugün Ankara’daki yarın İstanbul’daki mitinglerini iyi dinleyelim” dedi ancak Erdoğan mitinglerde yeni düzenleme olduğuna dair en ufak bir sinyal dahi vermedi. AKP Grup Başkanı Abdullah Güler de emekliye seyyanen zamma ilişkin bir çalışma olmadığını duyurdu.

AKP’li isimlerin ardından bir tuhaf açıklama da Cumhur İttifakı ortağı MHP’den geldi. MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, 80’lerde öğretmenlerin mesai sonrası su-simit satarak ek gelir elde ettiğini ileri sürerek emeklilere de bunu tavsiye etti. Kanal 68’de katıldığı yayında emeklilerin durumuna ilişkin konuşan Karlı dikkat çeken sözler söyledi.

“DEVLETTEN BEKLEMEK YERİNE…”

MHP’li Karlı emeklilerin ve memurların geçim sıkıntısına karşı ek iş yapmalarını önerdi. 80’li yıllarda öğretmenlerin mesai sonrası simit satarak geçimlerini sağladığını iddia etti.

Kaşlı “Bizim de bir şey yapmamız lazım. Domates mi yetiştiririz, su mu satarız, başka bir şey mi satarız… Aile ekonomimize 10 bin lira ek gelir getirecek ikinci ek bir iş… Daha önce ben biliyorum, öğretmen okul bittikten sonra simit satıyordu, su satıyordu. Çünkü o zamanlar 100 lira maaş, 50 lira kiraydı. O dönemleri de yaşadık 80’li yıllarda. Onun için vatandaşımızdan da aile ekonomisine katkı sağlayacak bir şeyler bulmasını, uğraşmasını… Sadece devletten beklemek yerine” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x